Zachowamy w pamięci...

piątek, 29 październik 2021

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” ks. Jan Twardowski

Pierwsze dni listopada z Uroczystością Wszystkich Świętych i Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych to czas zadumy i refleksji nad życiem oraz przemijaniem. Wspominamy swoich bliskich i przyjaciół, których już nie ma wśród nas. Odeszli na zawsze, ale trwają w naszej pamięci i sercu…

W mijającym roku odeszli do wieczności także Ci, którzy swoim życiem i działalnością w sposób szczególny wpisali się w naszą łapską wspólnotę.

Z tej okazji wspominamy także osoby związane z Łapami, które zmarły w przeciągu mijającego roku. Działalność tych osób w sposób szczególny odcisnęła wyraźny ślad w życiu naszej gminy, wpisując się na stałe w karty jej historii…

Śp. Józef Władysław Sulima, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (PZDW) w Białymstoku

(zmarł 10 listopada 2020 r. w wieku 60 lat)


Józef Władysław Sulima z drogownictwem związany był od ponad 40 lat. Od kilkunastu szefował PZDW. Był wielkim przyjacielem Łap. Wielokrotnie gościł w naszym mieście. Uczestniczył m.in. w spotkaniach z mieszkańcami oraz z w sesjach Rady Miejskiej, podczas których omawiano ważne inwestycje drogowe w naszej gminie. Brał udział w uroczystym otwarciu nowo wybudowanej drogi łączącej Łapy z Białymstokiem. Zawsze otwarty na współpracę z łapskim samorządem.

Zanim objął stanowisko dyrektora PZDW w Białymstoku, wcześniej kierował oddziałem w Sokółce. Za swoje zasługi otrzymał m.in. Honorowe Odznaki: „Zasłużony dla drogownictwa” i „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej”, Złotą Odznaką Honorową SITK RP oraz  Srebrnymi Medalami: „Za zasługi dla Policji” i „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Śp. Halina Łupińska

(zmarła 16 listopada2020 r.)

 

Była wieloletnią nauczycielką fizyki. Uczyła w Szkole Podstawowej nr 4, w dawnym łapskim Gimnazjum Nr 1 oraz w Szkole Podstawowej w Poświętnem.  Już jako emerytowany nauczyciel w latach  2018-2019 uczyła także w Szkole Podstawowej nr 1 w Łapach.

Była bardzo lubiana przez uczniów i wychowanków. Wspaniała pozytywna osoba.  Udzielała się społecznie. Była aktywnym seniorem. Uwielbiała naturę, przyrodę i podróże. Robiła piękne zdjęcia ze swoich wycieczek, które udostępniała na swoim profilu facebookowym.

Śp. Mieczysław Francke

(zmarł 7 stycznia 2021 r., w wieku 95 lat)

 

Mieczysław Francke całe życie był związany z Łapami. Tu się urodził i mieszkał i pracował. Przepracował w dawnych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach ponad czterdzieści lat. W latach 1942-1983 był ślusarzem, telegrafistą, technikiem oraz przez ćwierć wieku dyrektorem technicznym ZNTK. Po wojnie odbudowywał Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, a potem je rozbudował wraz z innymi mieszkańcami Łap.

Wielokrotnie pełnił funkcję radnego, w tym funkcję przewodniczącego Miejsko-Gminnej Rady Narodowej w Łapach.

Śp. Krzysztof Żochowski

(zmarł 7 marca 2021 r., w wieku 64 lat)

Krzysztof Żochowski w latach 2002-2006 był radnym Rady Miejskiej w Łapach IV kadencji. Pracował w ZNTK SA. Był członkiem Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy ZNTK Łapy.

Śp. Maria Kruszewska z domu Twarowska

(zmarła 9 marca 2021 r., w wieku 70 lat)

maria Kruszewska była wieloletnim nauczycielem, wychowawcą i instruktorem ZHP w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Św. Jana Pawła II w Łapach. Wcześniej pracowała w Szkole Podstawowej w Rudce i Poradni Wychowawczo-Zawodowej w Łapach. Odszedł wspaniały człowiek, wychowawca i pedagog.

Śp. Eugeniusz Kosicki

(zmarł 31 marca 2021 r., w wieku 90 lat)

Eugeniusz Kosicki był specjalistą najwyższej klasy budownictwa lądowego. Był człowiekiem kultury szeroko rozumianej. Posiadał wiele talentów, których nie zakopał, a kultywował je przez całe pracowite życie. Budował domy i elektrownie w Polsce i zagranicą. Przez 3 lata pracował w Czechosłowacji przy budowie Elektrowni Prunerov II.  W latach 1984-1986  realizował w Libii program pustynny: budowa 50 szkół i 200 apartamentów dla nauczycieli.                                                                            

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma odznaczeniami zawodowymi, resortowymi i państwowymi w tym Złotą  Odznaką z Diamentem PZITB.

Otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Największą Jego miłością była Narew, Łapy, podróże, żeglarstwo, muzyka, odpoczynek w domu letniskowym nad Bugiem. Wszystkim tym pasjom oddawał się z zaangażowanie i bez reszty. Był wyjątkowo skromnym człowiekiem, społecznikiem, oddanym rodzinie i przyjaciołom.

Śp. porucznik Tadeusz Perkowski, żołnierz niezłomny

(zmarł 12 września 2021 r., w wieku 90 lat)

Tadeusz Perkowski był kurierem (łącznikiem) w oddziale mjr Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”. Przysięgę wojskową złożył w 1949 r. Za swoją działalność w antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym został aresztowany w 1952 r. i następnie skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z dnia 14 maja 1953 r. na karę 12 lat więzienia z utratą praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na okres 3 lat oraz przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa. Został osadzony w więzieniu we Wronkach i Strzelcach Opolskich, gdzie odsiadywał karę do 1956 r. Postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku z dnia 25 maja 1956 r. po zastosowaniu ustawy amnestyjnej z dnia 22 listopada 1952 r. i z dnia 27 kwietnia 1956 r. został warunkowo zwolniony z odbycia pozostałej części kary.

Tadeusz Perkowski był członkiem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Inspektorat Suwałki Oddział Wschodni WiN w Lublinie.

Śp. Jan Beszta-Borowski

(zmarł dnia 9 września 2021 r. w wieku 85 lat)

Jan Beszta-Borowski - polityk, rolnik, działacz opozycji w okresie PRL, twórca rolniczej „Solidarności” w północno-wschodniej Polsce, poseł na Sejm X kadencji. Autor książki pt. „Pół wieku zarazy 1944-2000. Moje zapiski faktów i refleksji”. Śp. Jan Beszta-Borowski mieszkał w Uhowie.

W 1989 uczestnik obrad Okrągłego Stołu; członek KO przy Przewodniczącym „S” Lechu Wałęsie i KO „S” Ziemi Białostockiej. 1989-1991 poseł RP, członek Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, członek OKP, zawiesił członkostwo w OKP w proteście przeciwko poparciu przez grupę parlamentarzystów OKP kandydatury gen. Wojciecha Jaruzelskiego na urząd Prezydenta PRL; autor projektów uchwał „O bezprawności stanu wojennego” i „O uznanie UB, Informacji Wojskowej, SB za organizacje przestępcze i zbrodnicze, splamione krwią męczeńską Narodu Polskiego”; wystąpił o rehabilitację rtm. Witolda Pileckiego. 1995-1997 w ROP.