Cześć i chwała Bohaterom. Obchody 82.rocznicy wybuchu II wojny światowej

czwartek, 02 wrzesień 2021

1 września uczciliśmy pamięć ofiar i poległych oraz oddaliśmy cześć i chwałę bohaterskim obrońcom naszej Ojczyzny z czasów II wojny światowej.  

Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Krzyża w Łapach. Następnie na Placu Niepodległości został odśpiewany hymn narodowy. Uczestnicy uroczystości minutą ciszy upamiętnili bohaterów II wojny światowej. Wkrótce potem w całym mieście rozległ się dźwięk syren alarmowych.

Część artystyczno-patriotyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łapach. Najmłodsi swoim występem zaakcentowali rozpoczęcie nowego roku szkolnego, po czym starsze dzieci w pięknym montażu słowno – muzycznym oddały hołd ofiarom wojny.

Wartę honorową przy Pomniku Niepodległości oraz przy Pomniku ppłk. St. Nilskiego – Łapińskiego wystawili strażacy ochotnicy z OSP Łapy – Dębowina i żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

1 września obchodzimy jedną z najstraszniejszych rocznic w historii naszej Ojczyzny. Dziękuję Państwu za historyczną i patriotyczną pamięć – za modlitwę w intencji obrońców Ojczyzny, za wspomnienie ich walki, ofiary i poświęcenia. Zdaje sobie sprawę z tego, że dla pokoleń żyjących w warunkach pokoju trudno jest wyobrazić sobie życie w czasach okupacji, w czasach ciągłego zagrożenia życia, strachu, niepewności, głodu i braku poszanowania ludzkiej godności. Bo wojna to nie tylko polityka i działania militarne, to tragedia zwykłych ludzi – mówił w swoim przemówieniu burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.

W ciągu sześciu lat okupacji niemiecko – sowieckiej, w Łapach zginęło 1300 mieszkańców miasta – wspominał Wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe – Niezrozumiałym jest, że wiele lat po doświadczeniu dramatu wojny, wciąż musimy udowadniać społeczności międzynarodowej, kto był oprawcą a kto ofiarą. Podtrzymywanie prawdy historycznej jest obowiązkiem czynionym z myślą o młodszych pokoleniach – podsumował.

Następnie przy Pomniku Niepodległości i Pomniku ppłk. St. Nilskiego – Łapińskiego zapalono znicze oraz złożono wieńce.

Kwiaty i znicze złożyli:

w imieniu senatora Mariusza Gromko przedstawiciel Biura Senatorskiego,

Wicestarosta Roman Czepe, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Mariusz Gołaszewski oraz radni Rady Powiatu Białostockiego: Maria Busłowska i Andrzej Gąsowski,

Burmistrz Krzysztof Gołaszewski wraz Józefem Falkowskim ze Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Sekretarz gminy Joanną Micotą,

radni Klubu Nasze Podlasie – Barbara Ekiert, Andrzej Mojkowski, Wiesław Szustak,

radni Klubu Niezależni Łapy – Klara Iwacyk, Kamila Klim, Andrzej Rogowski, Stanisław Żochowski,

radny Piotr Łapszo z członkami Stowarzyszenia Inicjatywa,

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Robert Dzierżek, Naczelnik Ośrodka Szkoleniowego w Łapach Wojciech Kusznerko i Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 5 w Łapach młodszy brygadier Andrzej Zalewski,

Dorota Kondartiuk i Piotr Sobieszczak z Zarządu Łapskiego Towarzystwa Regionalnego,

Elżbieta Rajtarska i Izabela Lewicka z Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łapach,

Zenon Perkowski i członkowie Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku.

Oprócz mieszkańców nie zabrakło pocztów sztandarowych i delegacji wszystkich łapskich szkół.

Po oficjalnej części uroczystości można było poczęstować się gorącą grochówką, którą ugotowali Strażacy Ochotnicy z OSP Łapy – Dębowina. Na telebimie wyświetlono prezentację tematyczną przygotowaną przez Szkołę Podstawową nr. 3 im. Marii Konopnickiej w Łapach, a w tle słychać było muzykę z lat przedwojennych.

List dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodwej w Białymstoku dr hab. Piotra Kardeli z okazji obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Łapach

 

Załączniki