Spotkanie „Odkrywamy Łapy na nowo – rozmowy o historii”
16 sierpnia 2021 roku odbyło się spotkanie z cyklu „Odkrywamy Łapy na nowo – rozmowy o historii”. Wykład odbył się w nowo wybudowanym budynku Domu Kultury w Łapach w Sali kinowej. Wydarzenie to organizowane jest już od dekady przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łapy oraz Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Celem tego cyklu jest zachowanie od zapomnienia ludzi, miejsc i wydarzeń związanych z historią naszego miasta. Zgromadzonych gości przywitała pani Wiktoria Wnorowska – dyrektor Domu Kultury. Został odczytany również list z podziękowaniami od Marszałka Województwa Podlaskiego pana Artura Kosickiego skierowany do pana Stanisława Kosickiego.
Następnie pani Małgorzata Roszkowska – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy przybliżyła wszystkim obecnym postać pana Stanisława Kosickiego i wspólnie z nim przedstawiła przygotowaną prezentację. Tym razem bohaterem prelekcji był Kacper Rogowski – pedagog, trener, żołnierz września, uczestnik „Igrzysk jenieckich za drutami 1944”. Nauczyciel wychowania fizycznego Liceum Pedagogicznego i Technikum Mechanicznego w Łapach, który zapisał się w pamięci wychowanków oraz na kartach łapskiego sportu wyjątkowymi osiągnięciami, m. in. Zdobyciem w 1966 roku Mistrzostwa Polski Młodziczek w koszykówce.
Stanisław Kosicki jest prawdziwym pasjonatem lokalnej historii i miłośnikiem sportu. W swojej prezentacji zamieścił liczne fotografie, które wywołały wśród zebranych ciepłe wspomnienia i ciekawe refleksje. Wszyscy zgromadzeni mogli również zobaczyć oryginalne, będące swego rodzaju medalem inkrustowane pudełeczko, nagrodę gen. bryg. Jana Chmurowicza, które otrzymał ppor. K. Rogowski WKS Warta za najlepsze wyniki w zawodach lekkoatletycznych, roku Olimpijskiego 1944 w obozie jenieckim II c w Woldenbergu.
Wystąpienie pani Alfredy Trzeszczkowskiej przybliżyło nam wiele faktów historycznych dotyczących Bitwy pod Olszewem, w której uczestniczył Kacper Rogowski. Dzięki pani Alfredzie, jej mężowi Janowi, oraz uczniom szkoły podstawowej w Mierzwinie, zachowało się miejsce spoczynku poległych żołnierzy w Olszewie. W latach 1960-1990 organizowali oni uroczystości rocznicowe bitwy. Nawiązali kontakt ze szwoleżerami, którzy przeżyli II Wojnę Światową i z rodzinami poległych oficerów, dzięki temu udało się zorganizować Izbę Pamięci poświęconą 3 Pułkowi Szwoleżerów Mazowieckich, bitwie o Olszewo i bohaterach tego pułku.
W spotkaniu uczestniczyli: Joanna Micota – Sekretarz Gminy Łapy, Zofia Rogowska – żona Kacpra Rogowskiego z córką Barbarą i prawnukiem Marcelem, Eugeniusz Bedeniczuk – Olimpijczyk z Barcelony z żoną Urszulą, Rotmistrz Piotr Szakacz – Dowódca Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego, Dorota Kondratiuk – Prezes Łapskiego Towarzystwa Regionalnego w Łapach, Alfreda Trzeszczkowska – Lektorka wspomnień historycznych, Zdzisław Plichta – były dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w Białymstoku z żoną Marią – prof. Akademii Medycznej, Komandor porucznik Jerzy Pomian, Sybirak – Włodzimierz Kostro, Jacek Falkowski – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wyszkach – gdzie została przeniesiona Izba Pamięci z Mierzwina, nauczyciele, sportowcy, działacze, absolwenci LP i TM.
Podczas przerwy uczestnicy spotkania przy kawie i słodkim poczęstunku, ufundowanym przez Leszka Truskolawskiego – właściciela „Cukierni u Lecha”, mogli porozmawiać i powspominać minione wydarzenia.
Na pierwszym w tym roku spotkaniu z cyklu „Odkrywamy Łapy na nowo – rozmowy o historii” przybliżona została kolejna znacząca postać, która zapisała piękną kartę historii naszego miasta. Dziękujemy Panu Stanisławowi za jego pracę i zaangażowanie w organizacje spotkania oraz wielką pasję, którą tak chętnie się z nami dzieli.
Dziękujemy za liczne przybycie miłośnikom sportu i historii Łap.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy