Dzień Sołtysa
Na co dzień zajmują się sprawami swoich lokalnych społeczności. Starają się rozwiązywać problemy mieszkańców wsi. Sołtysi, jako reprezentanci władzy na najbliższym mieszkańcom szczeblu samorządowym, są najlepszymi pośrednikami między gminą a mieszkańcami. Wybrani przez swoich najbliższych, rodziny, sąsiadów i przyjaciół czują dodatkowe zobowiązanie i odpowiedzialność za powierzoną im funkcję. 11 marca obchodzą swoje święto – Dzień Sołtysa.
Z tej okazji w poniedziałek (11 marca) burmistrz Krzysztof Gołaszewski spotkał się z sołtysami w Inkubatorze Przedsiębiorczości.
- W imieniu własnym, ale także całego samorządu, wszystkim Sołtysom oraz Radom Sołeckim naszej gminy dziękuję za Państwa pracę i zaangażowanie w rozwój naszych wsi. Mam nadzieję, że w VIII kadencji samorządu będziemy razem zmieniać sołectwa, aby mieszkańcom wsi żyło się jeszcze lepiej. Zapraszam do wspólnych działań – mówił Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap, składając sołtysom serdeczne życzenia i przekazując wyrazy uznania za ich dotychczasową działalność.
Władze Urzędu Marszałkowskiego reprezentował Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Pan Sebastian Łukaszewicz, który przekazał sołtysom najlepsze życzenia i upominki.
W imieniu marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego, specjalną nagrodą uhonorował Pana Piotra Hermana, sołtysa wsi Bokiny - najdłużej urzędującego sołtysa, który nieprzerwanie pełni tą zaszczytną funkcję od początku istnienia łapskiego samorządu.
Na uroczystość zawitali również byli burmistrzowie Łap Pan Wiktor Brzosko i wicestarosta Powiatu Białostockiego Pan Roman Czepe przekazując społecznikom najlepsze życzenia.
Spotkanie było również okazją, aby podziękować sołtysom za dotychczasową pracę i porozmawiać o bieżących sprawach dotyczących mieszkańców wsi. Sołtysi wymienili się telefonami, umówili z Burmistrzem na kolejną naradę i zrobili pamiątkowe zdjęcie.
W Gminie Łapy pracuje 26 sołtysów. Są wybierani do pełnienia tej funkcji przez mieszkańców wsi. Ostatnie wybory w naszej gminie odbywały się w dniach od 6 do 28 lutego. Mieszkańcy aż 20 wsi naszej gminy powierzyli ponownie ten urząd dotychczasowym sołtysom. W 6 sołectwach z różnych powodów zmienili się sołtysi. Funkcję sołtysa w gminie Łapy pełni 12 pań i 14 panów. Do zadań sołtysa należy przede wszystkim reprezentowanie sołectwa na zewnątrz, organizowanie zebrań wiejskich czy realizowanie uchwał Rady Miejskiej dotyczących sołectwa. W zakresie ustalonym przez Radę Miejską sołtysi dokonują m.in. poboru podatków rolnego, leśnego i od nieruchomości jako inkasent organu podatkowego, uczestniczą także w sesjach Rady Miejskiej, a także w pracach jej organów. Zobowiązani są brać udział w posiedzeniach komisji Rady Miejskiej, jeśli rozpatrywane są sprawy sołectwa. Wynagrodzeniem za pracę sołtysa jest dieta.
Sołtysi Gminy Łapy VIII kadencji samorządu:
Bokiny Piotr Herman
Daniłowo Duże Aldona Ewelina Jamiołkowska
Daniłowo Małe Ewelina Suszczyńska
Gąsówka Stara Mariusz Hryc
Gąsówka Stara Kolonia Maciej Michno
Gąsówka-Oleksin Iwona Kaczyńska
Gąsówka-Osse Kazimierz Brzozowski
Gąsówka-Skwarki Marian Łapiński
Gąsówka-Somachy Agnieszka Roszkowska
Łapy-Dębowina Katarzyna Podbielska
Łapy-Kołpaki Grzegorz Łapiński
Łapy-Korczaki Marianna Roszkowska
Łapy-Łynki Teresa Grabowska
Łapy-Pluśniaki Tomasz Domaszewski
Łapy-Szołajdy Mieczysław Zdrodowski
Łupianka Nowa Anna Czajkowska
Łupianka Stara Piotr Kamiński
Płonka Kościelna Renata Jabłonowska
Płonka-Kozły Jacek Płoński
Płonka-Matyski Karol Łapiński
Płonka-Strumianka Stanisław Płoński
Roszki-Włodki Ryszard Jan Roszkowski
Roszki-Wodźki Krzysztof Roszkowski
Uhowo I Krystyna Grabowska
Uhowo II Klara Iwacyk
Wólka Waniewska Edyta Filonik