Wystawa IPN „TU rodziła się Solidarność Rolników” na Placu Niepodległości w Łapach
Instytut Pamięci Narodowej, chcąc upamiętnić wkład rolników indywidualnych w dążenia do demokratycznych przemian w Polsce, przygotował wystawę „TU rodziła się Solidarność Rolników”. Została ona stworzona na wzór „TU rodziła się Solidarność”, która opisała formowanie się struktur robotniczej „Solidarności” w 91 polskich miastach.
Wystawa opisująca zawiązywanie się NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” pojawiła się w środę (21 kwietnia) na Placu Niepodległości w Łapach. Dostępna będzie do zwiedzania do 7 maja.
Wystawa została uroczyście otwarta w Łapach na Placu Niepodległości 21 kwietnia 2021 r. Z powodu pandemii uroczyste otwarcie zorganizowano wyłącznie dla zaproszonych gości i mediów.
Rozpoczynając spotkanie, naczelnik OBEN IPN w Białymstoku Urszula Gierasimiuk przywitała zaproszonych gości oraz widzów relacji live. Jako pierwszy głos zabrał Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela, który powiedział:
40. rocznicę powstania NSZZ Solidarność RI Instytut Pamięci Narodowej, w tym oddział białostocki i Delegatura w Olsztynie, uczcił specialną wystawą pt. „TU rodziła się Solidarność Rolników”. Wystawa ta, jest nie tylko historycznym udokumentowaniem determinacji i odwagi ludzi polskiej wsi w kierunku dopominania się o możliwość działalności w niezależnym od komunistów własnym związku, ale też wyrazem hołdu i podziękowaniem za ich chęć życia w wolnej Polsce, którą nam przekazali.
Dyrektor wspomniał także innych działaczy polskiej wsi, którzy nie godzili się ze zniewoleniem Polski. Wyraził nadzieję na kontynuowanie współpracy z rolniczą „Solidarnością”.
Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski podkreślił wagę kultywowania pamięci o wszystkich, którzy niejednokrotnie przypłacili zdrowiem i życiem walkę o pełną niepodległość Polski.
Następnie Przewodniczący ZR Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski przywołał szeroką współpracę „Solidarności” z IPN. Zaznaczył także trudniejszą i krętą drogę NSZZ RI „Solidarność” do legalnej działalności w stosunku do „Solidarności” pracowniczej. Przypomniał postać twórcy rolniczej „Solidarności” w północno-wschodniej Polsce – Jana Besztę-Borowskiego.
Głos zabrał także Przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Andrzej Babul, który wyraził wdzięczność IPN za przypomnienie minionych wydarzeń i oddanie hołdu twórcom NSZZ RI.
Na zakończenie współautorka regionalnej części wystawy Karolina Dobek opowiedziała o koncepcji projektu „TU rodziła się Solidarność Rolników”.
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem przez: Burmistrza Łap, Przewodniczącego ZR Podlaskiego NSZZ „Solidarność” oraz Przewodniczącego RW NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Ekspozycja „Tu rodziła się Solidarność Rolników” składa się z trzech ekspozytorów. Dwa poświęcone zostały zagadnieniom ogólnopolskim. Trzeci, lokalny, poświęcony jest strukturom rolniczej „Solidarności” w północno-wschodniej części kraju. Wystawie towarzyszy katalog.
Finałem projektu „TU rodziła się Solidarność Rolników” będzie wielka, wspólna ekspozycja na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie 12 maja, kiedy to jednocześnie zaprezentowane zostanie 19 ekspozytorów, czyli łącznie 57 plansz zawierających ponad 100 fotografii. 12 maja przypada 40. rocznica rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Rolników Indywidualnych.
Zapraszamy do indywidualnego zwiedzania wystawy z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Na Placu Niepodległości w Łapach dostępna będzie do zwiedzania do 7 maja 2021 r.
Źródło: IPN Oddział w Białymstoku