Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

wtorek, 13 kwiecień 2021

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku przypada 81. rocznica zbrodni katyńskiej.

3 kwietnia 1940 roku NKWD rozpoczęło wywózkę polskich oficerów do Katynia. Pierwszy transport wyruszył z obozu dla jeńców wojennych w Kozielsku w kierunku Smoleńska. Wszyscy z tego i kolejnych transportów zostali rozstrzelani. Do maja 1940 roku trwały egzekucje. Przez ten czas, strzałem w  tył głowy, wymordowano blisko 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę.

Rozstrzelano oficerów Wojska Polskiego – wybitnych dowódców, policjantów, urzędników, profesorów wyższych uczelni, artystów, lekarzy, nauczycieli i prawników. Wymordowano polską inteligencję. Elitę narodu polskiego.

Egzekucje odbywały się na mocy ściśle tajnej uchwały z 5 marca 1940 r., którą podpisało  najwyższe kierownictwo partii komunistycznej ZSRR ze Stalinem na czele.

Katyń to symbol pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji. 

Masowe groby oficerów z Kozielska i Starobielska znajdują się w Katyniu i Charkowie, a policjantów z obozu w Ostaszkowie – w Miednoje pod Twerem. W 2000 r. powstały tam polskie cmentarze wojenne, gdzie pomordowani jeńcy znaleźli godne upamiętnienie.

Grafika: Sejm.gov.pl