68. rocznica procesu majora Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego podkomendnych. Pamiętamy!
W piątek 26 marca po raz kolejny społeczność Łap upamiętniła 68. rocznicę procesu majora Kazimierza Kamieńskiego Huzara i jego żołnierzy.
Uroczystość poprowadził Krzysztof Łapiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach, która szczególnie pielęgnuje pamięć o żołnierzach wyklętych.
Krótką informację historyczną o procesie przedstawiła nauczycielka historii w Szkole Podstawowej nr 2 w Łapach Urszula Maciejczuk.
Burmistrz Krzysztof Gołaszewski szczególnie serdecznie powitał na uroczystości podporucznika Stanisława Żochowskiego, żołnierza Huzara.
- Spotykamy się w tragiczną, smutną rocznicę pokazowego procesu mjr Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”, jego trzech podkomendnych i współpracowników. Przez trzy dni trwała publiczna rozprawa sądowa, która służyć miała przede wszystkim funkcjom propagandowym. Absurdalne zarzuty, jak ten, że mjr Kamieński współpracował z gestapo i kierował „bandą zdrajców. Upokarzanie, odzieranie polskich bohaterów i patriotów z czci, godności, próbując manipulować opinią publiczną i wprowadzając terror w lokalnej społeczności. Rozprawa, w której wyroki były już przesądzone na długo nim się rozpoczęła. Wyroki skazujące na karę śmierci, a dla współpracujących z Huzarem księży wyroki skazujące na karę więzienia... Najwyższa kara – kara śmierci... to i tak dla komunistycznych oprawców za mało. Zakopani w bezimiennych dołach. Nie wiadomo gdzie. Rodziny miały nigdy nie poznać miejsca pochówku swoich bliskich, żołnierzy niezłomnych. IPN odnajduje te miejsca, ale nie wszystkie dotąd udało się odnaleźć .... Dlatego dzisiaj, zaledwie 68 lat później na przekór temu, czego ówczesne władze komunistyczne oczekiwały spotykamy się, by oddać cześć i chwałę bohaterom, by prawda o ich czynach i odwadze, patriotyzmie i miłości do Ojczyzny trwała w pamięci naszej i kolejnych pokoleń... Pamiętamy o Waszej bohaterskiej postawie, Waszym poświęceniu, które kończyło się ciężkim więzieniem i torturami, a nawet śmiercią. Nawet jeśli udało się przeżyć, przez kolejne 45 lat było to życie z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów” – mówił burmistrz Krzysztof Gołaszewski.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Krzysztof Gołaszewski wraz z sekretarz gminy Joanną Micotą i przewodniczącym Rady Miejskiej Sławomir Maciejewski. Obecny był także proboszcz Parafii Św. Piotra i Pawła Wojciech Stefaniak, który poprowadził modlitwę w intencji żołnierzy niezłomnych.
Uroczystość uświetnił również dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Białymstoku Piotr Draus, który wręczył ppor. Stanisławowi Żochowskiemu pamiątkową monetę z podobizną Huzara. Monetą zostali obdarowani również burmistrz Krzysztof Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Maciejewski, ksiądz proboszcz Parafii pw. Św. Ap. Piotra Pawła Wojciech Stefaniak oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach Krzysztof Łapiński.
W uroczystości wziął również udział przedstawiciel Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Okręgu Wschodniego z siedzibą w Lublinie Roman Mieczkowski oraz mieszkańcy.
Następnie delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pod obeliskiem upamiętniającym proces.