68. rocznica procesu mjr Kazimierza Kamieńskiego i jego podkomendnych

poniedziałek, 22 marzec 2021

Trzy dni trwał pokazowy proces mjr Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego trzech podkomendnych zorganizowany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie w salce parafialnej w Łapach w dniach 24-26 marca 1953 r.

Huzarowi zarzucano,  że współpracował z gestapo i kierował „bandą zdrajców”. Proces zakończył się wyrokami skazującymi na karę śmierci, które wykonano w więzieniu przy Kopernika w Białymstoku. Oprócz „Huzara” na karę śmierci skazano również: Mieczysława Grodzkiego pseudonim "Żubryd", Wacława Zalewskiego pseudonim "Zbyszek" i Tadeusza Kryńskiego pseudonim "Rokita" (w przypadku tego ostatniego Rada Państwa skorzystała z prawa łaski i zamieniła wyrok śmierci na dożywotnie więzienie).

Podczas tego procesu na karę więzienia skazano też współpracujących z Huzarem ks. Czesława Rakowskiego i ks. Wiktora Borysewicza oraz kolejarza Kazimierza Łapińskiego.

W piątek 26 marca w 68. rocznicę tamtych wydarzeń o godz. 9.30 przy obelisku upamiętniającym „Huzara” i jego żołnierzy przedstawiciele władz samorządowych złożą kwiaty i zapalą znicze.

Major Kazimierz Kamieński był jednym z najdłużej walczących żołnierzy podziemia niepodległościowego na Podlasiu. Po wyzwoleniu, nie mogąc się pogodzić z narzuconą Polsce władzą komunistyczną dalej prowadził działalność zbrojną. Dowodzony przez niego oddział wykonał kilkadziesiąt akcji przeciw UBP, KBW, NKWD i ich agenturze.