Władysław Piotrowski - mistrz fotografii

poniedziałek, 15 marzec 2021

Niezwykły reportaż poświęcony łapskiemu fotografowi Władysławowi Piotrowskiemu i jego rodzinie w reżyserii Beaty Hyży- Czołpińskiej można oglądać w marcu w TVP 3 Białystok.

O swojej fascynującej, ponad 30-letniej podróży śladami niezwykłej postaci, człowieka o wielu pasjach, fotografa Władysława Piotrowskiego opowiada w tym reportażu historyk regionalista Marian Olechnowicz w rozmowie z cioteczną wnuczką Piotrowskiego – prof. dr hab. Zofią Mariak.

Poza interesującymi i ciekawymi szczegółami z życia bohatera reportażu możemy tam także obejrzeć wspaniałe fotografie z czasów okresu międzywojennego, okresu okupacji i lat powojennych w sposób niemal kronikarski dokumentujące życie mieszkańców Łap i okolic. A także posłuchać o wielkim dorobku artystycznym Władysława Piotrowskiego, który wciąż jest odkrywany ...

Emisje reportażu w TVP3 Białystok:

18 marca 2021 r. (czwartek) godzina 17.30

20 marca 2021 r. (sobota) godzina 18.55

25 marca 2021 r. (czwartek) godzina 17.30

W ramach cyklu  „Świadkowie czasu” reportaż „Władysław Piotrowski – mistrz fotografii” można obejrzeć także na stronie internetowej TVP 3 Białystok.


Władysław Piotrowski

(1899-1997) to polski fotograf, krajoznawca, dokumentalista. Pochodził z Litwy, gdzie jego rodzina miała majątek. W 1921 r. w ramach podróży służbowej trafił do Łap. Zauroczony nadnarwiańską przyrodą został tu i większość swojego życia związał z Łapami, gdzie mieszkał i pracował. W 1926 r. ożenił się z Reginą Łapińską, z którą miał jedynego syna – Januszka. Dziecko zmarło w wieku 6 lat.

Wielką pasją Władysława Piotrowskiego była fotografia. Pracował w Warsztatach Kolejowych w Łapach. W 1941 r. założył własny zakład fotograficzny.

W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej służył w 2 pułku piechoty Legionów. W czasie II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej.

Pokłosiem jego 50-letniej pracy fotograficznej jest najliczniejszy w Polsce zbiór szklanych negatywów (ponad 6 tys. sztuk).  Zbiór ten jest fundamentem Muzeum Wirtualnego im. Władysława Piotrowskiego zainicjowanego i prowadzonego przez historyka Mariana Olechnowicza.

Zdjęcie Władysława Piotrowskiego z synkiem Januszkiem pochodzi z profilu facebookowego Wirtualnego Muzeum im. Władysława Piotrowskiego

Reportaż można obejrzeć tu: Świadkowie czasu: Mistrz fotografii

Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Wirtualnego im. Władysława Piotrowskiego: tutaj