Wieża w Uhowie ma wykonawcę

piątek, 26 luty 2021

Jedna z najwyższych wież widokowych w Polsce powstanie w Uhowie w urokliwym leśnym zakątku za wsią niedaleko rzeki. Dzięki niej będzie można zachwycać się nadnarwiańską przyrodą.

Umowa podpisana

W czwartek (25.02) burmistrz Krzysztof Gołaszewski podpisał umowę na wykonanie prac projektowych i robót budowlanych w formie „zaprojektuj i wybuduj” dla zadania pn. „Promowanie ochrony różnorodności biologicznej i przyrodniczej południowego Podlasia”. Ze strony  wyłonionego w przetargu wykonawcy - firmy CITA Sp. z o.o. umowę podpisał prezes zarządu – właściciel Karol Kucharczyk. Zgodnie z umową termin zakończenia inwestycji to koniec listopada 2021 r. Wartość umowy to ponad 2 mln 864 tys. zł.

Inwestycja jest dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020. Wartość dofinansowania to kwota ponad 2 mln 288 tys. zł.

W ramach umowy zostanie wykonana dokumentacja projektowa, wybudowana wieża oraz zostanie zagospodarowany i utwardzony teren wokół wieży.

Wieża jako atrakcja turystyczna

Wieża wraz z infrastrukturą zajmie około 1,5 ha powierzchni. Sama wieża będzie miała 40 m wysokości, a widok  z niej będzie się rozpościerał m.in. na niezwykłe rozlewiska rzeki Narew. Teren wokół zostanie ciekawie zagospodarowany, aby ta niewątpliwa atrakcja turystyczna zatrzymała tutaj odwiedzających na dłużej.

Wieża ma być wyposażona m.in. w teleskopy obserwacyjne, kompas, plansze edukacyjne, kamery do obserwacji krajobrazu, termometry, wiatromierz. Wszystko po to, aby pokazać bogactwo przyrodnicze naszych pięknych nadnarwiańskich terenów, polskiej Amazonii. Teren wokół wieży widokowej zostanie zagospodarowany. W planach jest budowa małej architektury m.in. latarni, ławek, altanek, wiat, domków lęgowych i ekranów akustycznymi oraz sanitariatów. Ma być też zegar słoneczny i miejsce na wystawy.

Wieża widokowa, ścieżki edukacyjne, oświetlenie, tablice informacyjne, punkty widokowe i wiele innych elementów małej infrastruktury będą atrakcją dla mieszkańców i turystów.

Burmistrz Krzysztof Gołaszewski liczy, że imponująco wysoka wieża ściągnie do Łap turystów nie tylko z regionu, ale także z Polski i z zagranicy.


„Promowanie ochrony różnorodności biologicznej i przyrodniczej południowego Podlasia” został złożony w ramach Osi Priorytetowej VI. Ochrona Środowiska i racjonalne gospodarowanie jego zasobami, Działanie 6.3 Ochrona zasobów bio – i georóżnorodności oraz jego krajobrazu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Gminą Ciechanowiec – Lider oraz Gminą Perlejwo.