Usługa transportowa "door-to-door"

wtorek, 29 grudzień 2020

Ponad 777 tyś. zł Gmina Łapy pozyskała na wdrożenie usług transportowych door-to-door dla osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności.


Burmistrz Łap tuż przed Świętami Bożego Narodzenia podpisał umowę na realizację projektu grantowego obejmującego wdrożenie usług transportowych door-to-door.

Co to jest usługa door-to-door?

Dzięki realizacji usługi door-to-door mieszkańcy Łap, osoby, które mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się np. ze względu na ograniczoną sprawność będą mogły rozwijać swoją aktywność w życiu publicznym, społecznym i zawodowym.

Usługa transportowa door-to-door będzie obejmowała wsparcie udzielane użytkownikowi/użytkowniczce przez osoby z obsługi pojazdu (kierowcę lub inną osobę) w dotarciu z miejsca zamieszkania (lub innego wskazanego miejsca) do pojazdu, pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu oraz pomoc w dotarciu z pojazdu do miejsca docelowego (od drzwi do drzwi).

Potencjalnymi użytkownikami/użytkowniczkami usług transportu door-to-door będą osoby, które mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się np. ze względu na ograniczoną sprawność (w tym: poruszające się na wózkach, poruszające się o kulach, niewidome, słabowidzące i inne), które ukończyły 18 lat. Będą to zarówno osoby z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub równoważne), jak i osoby nieposiadające takiego orzeczenia (w szczególności osoby z trudnościami w poruszaniu się).

Szczegółowe zasady dostępu do usługi transportowej door-to-door zostaną precyzyjnie określone w Regulaminie świadczenia usług transportowych door-to-door, który w najbliższym czasie zostanie poddany konsultacjom społecznym. Już dziś zapraszamy do udziału w konsultacjach i zgłaszaniu uwag.

Na czym polega ta usługa?

Usługa indywidualnego transportu osoby z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności, obejmować będzie pomoc w wydostaniu się z mieszkania lub innego miejsca, przejazd i pomoc w dotarciu do miejsca docelowego. Usługa ta obejmuje również sytuacje, w których z transportu korzysta w tym samym czasie – o ile pozwolą na to warunki pojazdu – kilka osób uprawnionych jadąc z jednej wspólnej lokalizacji do wspólnego miejsca docelowego albo jadąc z kilku lokalizacji do wspólnego miejsca docelowego i z powrotem.

Gdzie będzie można się zgłosić aby skorzystać z usługi?

Usługa transportu door-to-door w ramach przyznanego grantu będzie realizowana przez jednostkę organizacyjną Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łapach.

Kto będzie mógł skorzystać z usług transportowych w ramach programu?

Usługi door-to-door będą kierowane w szczególności do osób, które potencjalnie mogą wejść/powrócić na rynek pracy. Celem przejazdu / transportu osoby z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności z miejsca zamieszkania lub innego wskazanego miejsca do miejsca docelowego będzie aktywizacja społeczno-zawodowa wspierana przez usługi aktywnej integracji, których celem będzie: odbudowa i podtrzymanie umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu (reintegracja społeczna), lub odbudowa i podtrzymanie zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy (reintegracja zawodowa), lub zapobieganie procesom ubóstwa, marginalizacji i wykluczenia społecznego.

Do usług aktywnej integracji należą usługi o charakterze:

- społecznym (których celem jest nabycie, przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej, m.in. poprzez udział w zajęciach w Klubie Integracji Społecznej, Centrum Integracji Społecznej, dostęp do kultury – kino, teatr itp., spotkania integracyjne);

- zawodowym (których celem jest pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru lub zmiany zawodu, wyposażenie w kompetencje i kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności pożądane na rynku pracy (poprzez m.in. udział w zajęciach w KIS, CIS, kursy i szkolenia zawodowe), pomoc w utrzymaniu zatrudnienia;

- edukacyjnym (których celem jest wzrost poziomu wykształcenia, dostosowanie wykształcenia do potrzeb rynku pracy m.in. edukacja formalna);

- zdrowotnym (których celem jest wyeliminowanie lub złagodzenie barier zdrowotnych utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie lub powodujących oddalenie od rynku pracy oraz dostęp do usług zdrowotnych, w tym rehabilitacyjnych).

Czy pojazd, którym świadczone będą usługi będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Usługi door-to-door będą świadczone z wykorzystaniem specjalistycznego pojazdu z możliwością przewożenia maksymalnie 9 osób, przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym co najmniej jednej osoby na wózku inwalidzkim, wyposażony w dodatkowe atestowane pasy bezpieczeństwa umożliwiające bezpieczne przypięcie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich zgodne z normą ISO 10542-2, fotele wyposażone w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, dodatkowe poręcze lub uchwyty umożliwiające bezpieczne wsiadanie i wysiadanie osób z pojazdu. Pojazd wyposażony będzie w atestowaną windę załadowczą o udźwigu min. 300 kg, posiadającą aktualne badania i przegląd Urzędu Dozoru Technicznego, drzwi boczne przesuwne z obu stron pojazdu wraz z wysuwanym podestem.

 

Projekt pt. „Usługi indywidualnego transportu door-to-door w Gminie Łapy” realizowany w ramach Osi Priorytetowej II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Okres realizacji: 01.12.2020-30.11.2022

Wartość dofinansowania (100%): 777.678,60zł

 

 

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łapach

 

 

Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych