W 2021 r. nie będzie pobierana opłata targowa
Dobra wiadomość dla osób handlujących na łapskiej targowicy i w innych miejscach handlowych. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. nie będzie pobierana opłata targowa.
Skorzystają na tym głównie drobni przedsiębiorcy, dokonujący sprzedaży osobiście, przy pomocy członków rodziny lub pojedynczych pracowników. Dla takich firm konieczność uiszczania choćby niewysokich opłat jest odczuwalnym obciążeniem, a ich zawieszenie będzie wymiernym wsparciem. Nie straci na tym także gmina, ponieważ z tytułu niepobierania opłaty jednostkom samorządu terytorialnego przysługiwać będzie rekompensata ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Zawieszenie pobierania opłaty targowej wprowadza podpisana we wtorek (15 grudnia) przez prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawa ws. Pomocy branżowej dla firm – tzw. tarcza 6.0.
Formy wsparcia przewidziane w tarczy 6.0.
To nie jedyne wsparcie dla przedsiębiorców działających w ok. 40 branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z COVID-19.
- Dofinansowanie dla pracodawców z FGŚP w wysokości 2 000 zł do mów o pracę i umów zlecenia;
- Dodatkowe 3- krotne świadczenie postojowe;
- Dodatkowe jednorazowe świadczenie postojowe;
- Dotacja w wysokości 5 000 zł z Urzędu Pracy;
- Zwolnienie z ZUS lipiec-wrzesień 2020 r.;
- Zwolnienie z ZUS za listopad 2020 r.
Branże, które mogą liczyć na wsparcie w ramach tarczy 6.0
O wsparcie będą mogły ubiegać się firmy reprezentujące branże: gastronomiczną, kulturalno-rozrywkową (estradową, targową, fotograficzną, filmową, muzealną), sportową (fitness, siłownie, rekreacja, baseny, aquaparki, uzdrowiska), sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary), turystyczną (organizatorzy turystyki, hotele i podobne obiekty zakwaterowania, przewodnicy górscy, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, rezerwacja biletów), transportową (firmy autokarowe, taksówkarze), edukacyjną, cateringową, usług pralniczych.
Kiedy będzie można wnioskować o pomoc
Ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przepisy dotyczące dotacji i dopłat wejdą w życie w terminie 3 dni. Przepisy dotyczące świadczeń postojowych i zwolnienia z ZUS wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw: https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000225501.pdf
Źzródło: PAP