Łapianin Fryderyk Nowicki nagrodzony przez Marszałka Województwa
Fryderyk Nowicki – wieloletni nauczyciel muzyki i dyrygent chóru szkolnego Liceum Ogólnokształcącego w Łapach w latach 1953-2004 oraz założyciel Żeńskiej Orkiestry Dętej jako jeden z siedmiu podlaskich twórców został nagrodzony przez Marszałka Województwa Podlaskiego „za całokształt prowadzonej działalności artystycznej”.
Fryderyk Nowicki ma prawie 90 lat. Przez prawie 50 lat pracował w Liceum Ogólnokształcącym w Łapach, gdzie prowadził chór i orkiestrę szkolną. Przez jego lekcje muzyki przewinęło się wielu wychowanków, którzy teraz wspominają je jako szkołę cierpliwości, konsekwencji i elegancji. W reportażu Doroty Sokołowskiej pt. „Pół wieku z muzyką. Fryderyk Nowicki” w Polskim Radiu Białystok Pan Fryderyk opowiadał anegdoty z tamtych czasów i mówił, że młodzież zawsze jest dobra, trzeba tylko umieć ją zrozumieć i zagospodarować. I zostawić w niej ślad dobrego pedagoga - na zawsze.
Pan Fryderyk gra na prawie wszystkich instrumentach: mandolinie, waltorni, skrzypcach, akordeonie czy pianinie. Jego pasja muzyczna rozpoczęła się, gdy jako dziecko usłyszał w kościele grę organów. I trwa przez całe życie.
Teraz Fryderyk Nowicki został doceniony przez marszałka województwa Artura Kosickiego. Ogłoszenie laureatów osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon 2019/2020 odbyło się online w środę (2.12). Oprócz Fryderyka Nowickiego nagrody otrzymali także: Janina Osewska, podlaski zespół folklorystyczny „Narwianie”, Justyna Godlewska – Kruczkowska, Aleksander Naumow, Anna Archacka, Cezary Chwicewski. Wszyscy nagrodzeni otrzymają po 9 tys. zł.
Dotychczas nagrody artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali m.in. artyści Jerzy Maksymiuk, Andrzej Strumiłło i Leon Tarasewicz oraz twórcy fundacji i ośrodka "Pogranicze" Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy.
Czytaj także:
„Marszałek nagrodził podlaskich twórców”
"Pół wieku z muzyką. Fryderyk Nowicki" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Zdjęcia: Radio Białystok (archiwum Mariana Olechnowicza i I LO w Łapach)