Zapraszamy do obejrzenia cyklu reportaży „Białostocczyzna dla Niepodległej”
W 100. rocznicę zwycięskiej wojny polsko - bolszewickiej zapraszamy do obejrzenia cyklu 8 reportaży pn. „Białostocczyzna dla Niepodległej”, które powstały w ramach projektu realizowanego przez Wojewodę Podlaskiego w partnerstwie z Muzeum Podlaskim w Białymstoku w ramach programu Niepodległa. Cykl reportaży zrealizował Oddział TVP3 Białystok.
Premiera pierwszego filmu pt. "Droga do Niepodległości " ze względu na epidemię miała miejsce 23 października na profilu facebookowym Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, gdzie będzie można obejrzeć wszystkie reportaże z cyklu. Filmy opowiadają m.in. o wydarzeniach, które doprowadziły do przyłączenia Białostocczyzny do wolnej Polski. Pierwszy reportaż "Droga do Niepodległości" opowiada o zajęciu Białegostoku przez wojska niemieckie w sierpniu 1915 r. Jego autorkami są Beata Kamińska i Marta Smolińska.
- Chcemy, aby mimo pandemii internauci mogli się włączyć w obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj i 100. rocznicy zwycięskiej wojny z Rosją bolszewicką – mówił podczas premiery filmu rodowity łapianin Marcin Tomkiel, dziennikarz, publicysta, radiowiec, konferansjer, dziś rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, redaktor naczelny „Medyka Białostockiego”, wykładowca na studiach menedżerskich, a nade wszystko miłośnik historii, autor książki o mieszkańcu Łap - ,,Zaufany sztabowiec Piłsudskiego. Historia życia Stanisława Nilskiego-Łapińskiego".
W kolejnych odsłonach projektu „Białostocczyzna dla Niepodległej” będzie można poznać szczegóły m.in. umowy kowieńskiej z 1918 roku, pierwszej rady miejskiej w Białymstoku, utworzenia województwa białostockiego czy ataku Armii Czerwonej na miasto.
Wszystkie reportaże premierowo ukazują się w piątki na profilu FB Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz na antenie TVP3 Białystok.
Pierwszy reportaż z całego cyklu obejrzysz klikając tutaj.
Żeby ułatwić sobie szukanie, można wejść bezpośrednio w zakładkę filmy i wybrać konkretne, interesujące nas wideo.
W drugim odcinku cyklu wypowiada się Pan Piotr Sobieszczak - historyk z Łapskiego Towarzystwa Regionalnego, opowiada między innymi o tym jak wyglądał rok 1918 w Łapach w kontekście walki o Niepodległość. Odcinek ten można obejrzeć klikając tutaj.
Liczba filmów – osiem - jest nieprzypadkowa, a motyw stojący za jej wyborem zostanie zdradzony widzom w ostatniej produkcji, poświęconej Bazylice św. Rocha w Białymstoku – jednemu spośród wybranych w 2018 r. „100 pomników na stulecie odzyskania niepodległości” – czytamy na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.
Projekt jest finansowany ze środków Wieloletniego Programu Niepodległa na lata 2017-2022.
Zapraszamy do obejrzenia filmów.