81 lat temu Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski
17 września 1939 r. Związek Sowiecki złamał pakt o nieagresji i wkroczył na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Dwa wrogie mocarstwa Niemcy i Związek Radziecki zaatakowały niemal jednocześnie naszą Ojczyznę.
W wyniku tych wydarzeń aresztowano ponad 200 tys. Polaków – głównie przedstawicieli inteligencji, tysiące z nich zamordowano – zbrodnia katyńska, blisko 1,5 mln osób wywieziono w masowych wywózkach w głąb Związku sowieckiego. Liczba ofiar sowieckiej okupacji z lat 1939-1941 do dziś nie jest w pełni znana. Z Łap w czterech masowych transportach wywieziono kilkaset osób. Pierwsza wywózka miała miejsce w lutym 1940 roku. Kolejna w kwietniu.
W 2013 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 17 września Światowym Dniem Sybiraka.
Hołd bohaterom 17 września 1939 r., ofiarom sowieckiej agresji oraz wszystkim mieszkańcom Łap i okolic, którzy w czasach okupacji sowieckiej zostali deportowani w głąb Związku Radzieckiego, złożyli przedstawiciele władz samorządowych - Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, zastępca burmistrza Krzysztof Dudziński i sekretarz Gminy Joanna Micota oraz przedstawiciele Koła Terenowego Klubu Więzionych Internowanych i Represjonowanych.
W uroczystości uczestniczyła także Pani Jolanta Roszkowska, prezes łapskiego Koła Sybiraków. Pani Jolanta Roszkowska urodziła się w Kazachstanie w sowieckiej niewoli i jest naocznym świadkiem tamtych wydarzeń.
Delacja złożyła symboliczne wiązanki kwiatów i zapaliła znicze przy Pomniku Niepodległości, Krzyżu Sybiraków oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza w Łapach.
Punktualnie w samo południe w mieście rozległ się dźwięk syren alarmowych, przypominający mieszkańcom wydarzenia sprzed 81 lat.