#ŁapySzyjąMaseczki

poniedziałek, 30 marzec 2020

Pierwsza partia maseczek jest już gotowa. Maseczki kroją i szyją pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Świetlicy Socjoterapeutycznej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Łapach. W pierwszej kolejności bawełniane maseczki wielokrotnego użytku trafią do „cichych bohaterów” epidemii koronawirusa – sprzedawców w naszych sklepach, ale także do osób chorych i seniorów. Maseczek brakuje, a te które są dostępne są bardzo drogie, stąd pomysł na wspólne szycie maseczek.

- Kilka dni temu zadzwoniłam do dyrekcji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z zapytaniem, czy mają maszyny do szycia i czy znajdą się pracownicy, którzy potrafią szyć. Okazało się, że są osoby chętne do szycia, a na wyposażeniu Świetlicy Socjoterapeutycznej i Środowiskowego Domu Samopomocy jest kilka maszyn. Kilka osób zaofiarowało się, że mają także maszyny w domu i chętnie włączą się do akcji szycia maseczek, pierwsze 500 sztuk jest praktycznie gotowe, na kolejne zamówiliśmy już materiał – opowiada Joanna Micota, sekretarz gminy.

Pomysł spodobał się burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu. Szybko zamówiono materiał i rozpoczęto szycie maseczek w bezpiecznych, małych zespołach pracowników. Część osób szyje maseczki w swoich domach.

Maseczki są uszyte ze 100% bawełny i będzie je można wielokrotnie używać po wypraniu i wyprasowaniu w wysokiej temperaturze po każdym dniu stosowania. Taka maska nie posiada jednak medycznego certyfikatu.

- Jesteśmy przekonani, że sprzedawca, osoba z objawami infekcji, osoba starsza, narażona na kontakt będzie miała lepszy komfort życia i mniej lęku o zdrowie i życie, jeżeli otrzyma taką maseczkę  – mówi burmistrz Krzysztof Gołaszewski.

Maseczek według zaleceń  Sanepidu powinni bezwzględnie używać ci, którzy są chorzy, a wychodzą na zewnątrz, ci którzy mają bezpośredni, wielogodzinny  kontakt np. z klientami w sklepach. Burmistrz prosi o kontakt telefoniczny właścicieli przychodni i aptek, którzy zechcieliby przekazywać starszym i chorym pacjentom maseczki. Zaprasza również właścicieli sklepów z prośbą o składanie zapotrzebowania na maseczki dla swoich pracowników. Maseczki otrzymają również pracownicy socjalni, którzy mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Burmistrz dodaje – właśnie planujemy zamówić profesjonalne maseczki dla szpitala w Łapach.

Pod numerem telefonu Urzędu Miejskiego w Łapach 85 715 22 51 można zgłaszać zapotrzebowanie lub umówić się, w jaki sposób powierzyć materiał (tylko 100% bawełna) na uszycie maseczek, do czego zachęcamy naszych mieszkańców.

Dziękujemy pracownicom MOPS: Katarzynie Perkowskiej, Magdalenie Łupińskiej, Izabeli Łupińskiej, Renacie Łapińskiej, Kaatrzynie Hapoń-Kurkowskiej, Annie Tadaj, Danucie Lewko, Anecie Michałak, Joannie Kozicz, Agnieszce Piszczatowskiej, Marii Busłowskiej, Dorocie Kiszko, Stanisławie Piotrowskiej, Sylwii Łupińskiej i Edycie Michałowskiej oraz pracownikom ŚDS: Jolancie Zalewskiej, Romanowi Skrzypiec, Bogusławie Raćkowskiej, Patrycji Siemiatyckiej, Beacie Kiełsa - Dowejko. Zachęcamy do współpracy.


Apeluję do wszystkich mieszkańców! - zostawmy wszystkie sprawy na później, teraz najważniejsze jest zdrowie. Proszę wychodzić tylko w naprawdę ważnych sprawach. Jeżeli wracacie Państwo do domu, dezynfekujcie ręce, pozostawiajcie wierzchnie okrycia, obuwie  jeżeli to możliwe, w ganku, na klatce, na tarasie. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznych odległości. Proszę dbać o siebie, zadzwonić do samotnych, starszych osób, zapytać czy nie potrzebują leków, zakupów, jeżeli potrzebują: pomóc lub zadzwonić do MOPSu. Mam również prośbę do najmłodszych, macie dużo wolnego czasu - jeżeli mieszkacie razem z dziadkami, a ci jeszcze nie obsługują telefonu komórkowego, nauczcie ich. W sytuacji, gdy trafią do szpitala, a odwiedziny nie będą możliwe, cała rodzina  będzie się niepokoić. Proszę reagować, jeżeli wiecie, że ktoś łamie zasady kwarantanny. To właśnie solidarna odpowiedzialność za nas wszystkich jest jedyną szansą, żeby nie zachorować.   

Krzysztof Gołaszewski

Burmistrz Łap