Spotkanie na temat rekrutacji i promocji szkół powiatowych w Łapach
Spotkanie starosty Jana Perkowskiego i wicestarosty Romana Czepe oraz burmistrza Łap Krzysztofa Gołaszewskiego z dyrektorami szkół ponadpodstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich z terenu gminy Łapy i gmin okolicznych odbyło się w poniedziałek, 7.01.2019 r., w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach. Tematem spotkania była rekrutacja w roku szkolnym 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych w Łapach prowadzonych przez Powiat Białostocki.
Inicjatorem spotkania były władze Powiatu Białostockiego. W spotkaniu wzięli udział także: przewodniczący Komisji Oświaty Rady Powiatu Białostockiego Henryk Suchocki, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Łapach Leszek Paweł Gulewicz oraz dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego Maria Marciszewska.
W ostatnich latach temat rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych (średnich) m.in. z przyczyn demograficznych jest szczególnie ważny dla Powiatu Białostockiego. Powiat dysponuje w Łapach dwoma bardzo dobrymi szkołami, które są w stanie zaspokoić potrzeby lokalnych absolwentów podstawówek i gimnazjów: I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza oraz Zespołem Szkól Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego, przy czym ZSM wspierany jest w zakresie kształcenia zawodowego przez Centrum Kształcenia Praktycznego.
Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że obie szkoły gwarantują świetne warunki kształcenia realizowanego przez dobrych pedagogów i w życzliwej atmosferze. Obie dysponują doskonałym wyposażeniem w najnowocześniejszy sprzęt - m.in. pracownie elektryczne, informatyczne w Zespole Szkól Mechanicznych oraz obrabiarek CNC i in. w Centrum Kształcenia Praktycznego. Szkoły łapskie w odróżnieniu od wielu szkół białostockich zapewniają naukę jednozmianową, co pozwała na dużą oszczędność czasu na dojazdach do Białegostoku dla młodzieży z Łap i okolic. Niewątpliwym atutem jest także bogata i elastyczną ofertę edukacyjna, w tym ciekawe zajęcia pozalekcyjne, dające możliwość wszechstronnego rozwoju.
Obecni na spotkaniu dyrektorzy wstępnie omówili działania służące popularyzacji lokalnego rynku edukacyjnego. Jest to szczególnie ważne właśnie teraz z powodu większej populacji uczniów, która będzie "szturmowała" w 2019 r. progi szkół średnich. Dyrektorzy tych szkół zapewnili, że nie jest ich rolą namawiać nikogo do podjęcia decyzji o dalszej nauce, ale bardzo chętnie pomogą rozwiązać problemy związane z podjęciem takiej decyzji.