Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – nowa forma wsparcia oferowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łapach od Nowego Roku 2020
Wywiad z Panem Krzysztofem Gołaszewskim – Burmistrzem Łap.
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej to nowy program ogłoszony przez MRPiPS, do realizacji którego przystąpiła Gmina Łapy. Proszę powiedzieć na czym polega ten Program?
K.G.: Dzięki realizacji Programu wprowadzona zostanie usługa asystenta jako ogólnodostępnego wsparcia dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne (tj. I lub II grupa ZUS). Osoby te będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta przy wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, podejmowania aktywności, umożliwienia realizowania prawa do niezależnego życia, przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność, umożliwienie uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności np. poprzez udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych czy też sportowych.
Na czym będą polegać usługi asystenta?
K.G.: Usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej w szczególności mogą polegać na pomocy asystenta w: wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/ sportowe itp.); wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne; zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji; załatwieniu spraw urzędowych; nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami; korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.).
W jakim czasie mogą trwać usługi asystenta?
K.G.: Usługi asystenta mogą być realizowane przez 7 dni w tygodniu, w godz. 7:00 – 22:00, w uzasadnionych przypadkach godziny wykonywania usług mogą zostać zmienione, a limit godzin usług asystenta przypadających na 1 uczestnika Programu wynosi nie więcej niż 30 godzin miesięcznie.
Kto może być takim asystentem?
K.G.: Usługi asystenta mogą świadczyć osoby posiadające dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej lub osoby z wykształceniem przynajmniej średnim posiadające, co najmniej roczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.
Czy usługi asystenta będą płatne?
K.G.: Nie, uczestnik Programu za usługi asystenta nie ponosi odpłatności.
Czy Gmina Łapy otrzymała jakieś dofinansowanie na realizację Programu?
K.G.: W październiku b.r. Gmina Łapy złożyła wniosek na środki finansowe w roku 2020 z Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2019-2020 w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Na realizację zadania w 2020 roku otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 350 tys. zł.
Kiedy i gdzie można składać wnioski?
K.G.: Kartę zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” można składać od stycznia 2020r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łapach przy ul. Głównej 50, w godz. 7.30-15.30. Karta zgłoszenia jest do pobrania na stronie www.mopslapy.pl lub w siedzibie MOPS w Łapach.
Dziękuję za rozmowę, to ważna inicjatywa i na pewno potrzebna forma wsparcia dla mieszkańców Łap.
K.G.: Dziękuję i zachęcam do korzystania z usług asystenta.