Światowy Dzień Bez Tytoniu

Co roku w dniu 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu, w tym roku obchodzimy go po raz 35. Inicjatywa ta powstała, żeby zwrócić uwagę na rosnącą liczbę osób używających wyroby tytoniowe i uświadomić społeczeństwo o negatywnych skutkach zdrowotnych związanych z nałogiem tytoniowym. Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest „Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska”.

Przemysł tytoniowy powoduje negatywny wpływ na nasze środowisko na każdym etapie produkcji i dystrybucji wyrobów tytoniowych. Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że do produkcji papierosów dotychczas:

- ścięto 600 mln drzew,

- wyprodukowano 84 mln ton CO2,

- zużyto 22 mld ton wody.

Powyższe liczby pokazują jak wiele dóbr przyrody tracimy z powody przemysłu tytoniowego i jak bardzo zatruwa on nasze środowisko. Nie zapominajmy jednak, że papierosy nie tylko powodują szkody dla środowiska, ale także zagrażają bezpośrednio zdrowiu każdego palacza i osób z jego otoczenia. Według statystyk prowadzonych przez WHO, każdego roku umiera 8 mln ludzi z powodu używania wyrobów tytoniowych.

Jeśli zależy nam na naszym zdrowiu i otaczającym nas środowisku to zerwijmy z nałogiem i zadbajmy o świeże powietrze dookoła nas.