13 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji na Placu Niepodległości odbyła się uroczystość, aby w ten sposób oddać hołd blisko 22 tys. obywatelom Polski zamordowanym w zbrodni katyńskiej oraz 96 osobistościom życia publicznego, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.
Piękną oprawę artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach.
W imieniu burmistrza Łap Krzysztofa Gołaszewskiego głos zabrała sekretarz gminy Joanna Micota, która przypomniała: - Wiosną 1940 Sowieci zamordowali blisko 22 tys. obywateli Polski: polskich oficerów, policjantów, funkcjonariuszy służby granicznej i służby więziennej, duchownych i urzędników polskiego państwa – jeńców wojennych zgładzonych strzałem w tył głowy, w sposób metodyczny, bez żadnego procesu i prawa do obrony. Ciała wrzucili do bezimiennych dołów, których nikt nigdy miał nie odkryć i nie ujawnić. Pani sekretarz wymieniła też nazwiska ofiar zbrodni katyńskiej z gminy Łapy, które ustalił historyk Piotr Sobieszczak: „na listach zamordowanych w zbrodni katyńskiej znalazło się 27 mieszkańców naszej gminy. Wśród nich było 19 oficerów Wojska Polskiego i legionistów, 4 policjantów oraz 4 osoby cywilne. W Katyniu rozstrzelany został ppor. rez. Antoni Dmuchowski, Eugeniusz Niemunis i pochodzący z Płonki Kościelnej ppor. rez. Edmund Roman Walczewski. W Twerze rozstrzelano starszego posterunkowego Piotra Pawła Puciło oraz posterunkowego Adama Rowińskiego. W 1939 r. NKWD aresztowało i wywiozło w nieznane miejsce kombatanta i legionistę Stanisława Kurka z Łap Osse oraz policjanta Józefa Kijewskiego. Podobny los spotkał kpt. Edwarda Gründla i kpt. rez. Marcina Borowskiego-Besztę”.
Poseł na Sejm RP Dariusz Piontkowski mówił o tym, jak ważna jest pamięć. Wspominał też wicemarszałka senatu Krzysztofa Putrę, który 10 kwietnia 2010 r. zginął wraz z 96 osobistościami życia publicznego w katastrofie smoleńskiej.
Za zorganizowanie uroczystości w hołdzie zamordowanym w Katyniu dziękował wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gąsowski.
Przed ceremonią złożenia wieńców minutą ciszy została uczczona pamięć ofiar zbrodni katyńskiej z 1940 roku oraz osób, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem w 2010 roku. Wcześniej modlitwę o pokój na świecie poprowadził ks. prof. Józef Łupiński, opiekun harcerzy z VII Łapskiej Wodnej Drużyny Wielopoziomowej „Szara Szekla” w Łapach.
W uroczystości udział wziął poseł na Sejm RP Dariusz Piontkowski, przedstawiciele władz samorządowych: sekretarz gminy Joanna Micota, przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Paweł Gulewicz oraz radni Krzysztof Dobkowski, Adam Karasiewicz, Piotr Pułkośnik i Dariusz Rydzewski. Obecni byli także, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gąsowski oraz radne powiatowe Maria Busłowska i Grażyna Gąsowska. Gminną Radę Seniorów reprezentowała przewodnicząca Wanda Modzelewska oraz wiceprzewodnicząca Stanisława Grzybowska. Służby mundurowe reprezentowali komendant Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 PSP w Łapach młodszy brygadier Maciej Foryś oraz zastępca naczelnika Ośrodka Szkoleniowego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej młodszy kapitan Paweł Pruszyński. Nie zabrakło także przedstawicieli Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych na czele z prezesem Zenonem Perkowskim. Znicze zapaliły delegacje szkół. Wartę honorową przy Pomniku Niepodległości pełnili strażacy z OSP Łapy-Dębowina oraz harcerze z VII Łapskiej Wodnej Drużyny Wielopoziomowej „Szara Szekla” w Łapach.
Uroczystośc poprowadziła Alicja Zgajewska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach.
Po uroczystości na Placu Niepodległości delegacja władz samorządowych i mieszkańcy złożyli na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Łapach symboliczną wiązankę kwiatów i zapaliła znicze w hołdzie zamordowanym przez NKWD.