Kwalifikacja Wojskowa w 2025 roku

wtorek, 21 styczeń 2025

Czym jest kwalifikacja wojskowa?

KWALIFIKACJA WOJSKOWA - to przedsięwzięcie realizowane w ramach współdziałania administracji rządowej i samorządu terytorialnego. Kwalifikację wojskową przeprowadza się w celu ustalenia zdolności do czynnej służby wojskowej, założenia ewidencji wojskowej oraz wstępnego przeznaczenie do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie aktualnej zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej , a mają ukończony 18 rok życia.

Podczas kwalifikacji wojskowej, dokonywane jest m.in.:

Kwalifikacja wojskowa nie jest równoznaczna z powołaniem do wojska.

 

Gdzie i kiedy odbędzie się kwalifikacja wojskowa?

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa dla obywateli RP z terenu gminy Łapy odbędzie się w budynku Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku, ul. Warszawska 79A w dniach 26.02.2025 r. – 03.03.2025 r. (łącznie 4 dni, wyłącznie mężczyźni) oraz w dn. 26.03.2025 r. (1 dzień, wyłącznie kobiety).

Konkretny dzień oraz godzina stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej zostanie określona w imiennym wezwaniu do kwalifikacji wojskowej.

Uwaga: Nieotrzymanie wezwania nie zwalnia osoby od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.

Kto podlega wezwaniu do stawienia się do kwalifikacji wojskowej?

Osoby, wobec których kwalifikacja wojskowa nie została przeprowadzona w roku kalendarzowym, w którym ukończyły 19 lat życia – podlegają obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej przeprowadzanej w następnym roku kalendarzowym. Obowiązek stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej, trwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoba objęta tym obowiązkiem kończy 60 rok życia.

 

W jaki sposób można zwolnić się z obowiązku stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej?

Z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej – mogą zwolnić się osoby:

pod warunkiem:

 

Co w sytuacji, gdy nie można stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie?

Jeżeli z ważnych przyczyn, osoba wezwana nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie – zobowiązana jest zawiadomić o tym fakcie właściwego Burmistrza Łap. Powinna zgłosić to najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz podać przyczyny, które nie pozwalają jej na stawiennictwo. Burmistrz Łap określi wówczas nowy termin stawiennictwa.

 

Jakie konsekwencje czekają osobę, która pomimo wezwania, nie stawi się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny?

Zgodnie z art. 59 ust. 8 ustawy o obronie Ojczyzny – w przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny – właściwy wójt (burmistrz lub odpowiednio – prezydent miasta), z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji – nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie do kwalifikacji wojskowej przez policję.

Zgodnie z art. 681 pkt 1 ww. ustawy natomiast – kto wbrew obowiązkom wynikającym z ustawy – nie stawia się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem (burmistrzem lub odpowiednio – prezydentem miasta), właściwą komisją lekarską lub przed szefem wojskowego centrum rekrutacji w określonym terminie i miejscu  – podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Jakie dokumenty należy wziąć ze sobą na kwalifikację wojskową?

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy powinna przedstawić:

Osoba, która stawała już do kwalifikacji wojskowej lub ubiega się o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej, przedstawia:

Osobą udzielającą wszelkich wyjaśnień w kwestii Kwalifikacji Wojskowej w gm. Łapy jest insp. Marcin Kamiński, tel. 85 715 22 51 (wew. 110) lub 606-766-315, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Załączniki