Upamiętniliśmy 43. rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na papieża

poniedziałek, 18 październik 2021

16 października minęła 43. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Tego dnia przypada Dzień Jana Pawła II.

W imieniu mieszkańców gminy Łapy oraz całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 1, której patronem jest Święty Jan Paweł II, burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski i sekretarz gminy Joanna Micota wspólnie z przewodniczącym Rady Miejskiej  Sławomirem Janem Maciejewskim oraz radnymi: Klarą Iwacyk, Urszulą Jabłońską, Emilią Malinowską, Wiesławem Szustakiem i Stanisławem Żochowskim oraz dyrektorem Danielem Gołaszewskim, wicedyrektor Ewą Niwińską i wicedyrektorem Dariuszem Rydzewskim upamiętnili tę ważną rocznicę, składając kwiaty i zapalając znicze przy pomniku Papieża. Do tej delegacji dołączyli też przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele i uczniowie z rodzicami.

Podczas uroczystości wszyscy wspólnie odśpiewali „Barkę” – ulubioną pieśń Papieża Jana Pawła II. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na godz. 18.00 na mszę św. w intencji społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Jana Pawła II do kościoła pw. Św. Krzyża w Łapach.

Zapraszamy na JESIENNE BIEGI ULICZNE „OD KAROLKA DO KAROLA”

Już we wtorek 19 października rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża będziemy świętować w Łapach „na sportowo”.  Tego dnia odbędzie się impreza sportowa pn. JESIENNE BIEGI ULICZNE „OD KAROLKA DO KAROLA”.

Pontyfikat Jana Pawła II

Pontyfikat Jana Pawła II trwał prawie 27 lat i uznawany jest za jeden z najdłuższych w historii kościoła. Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od czasu holenderskiego papieża Hadriana VI (1522–1523).

Nazwany "papieżem pielgrzymem", Ojciec Święty odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich kontynentach, odwiedzając 132 kraje. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia.

Jan Paweł II odbył około 145 podróży po Włoszech. Przewodniczył blisko 200 uroczystościom beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Zwołał 14 synodów biskupów, mianował 232 kardynałów, wśród nich 8 Polaków. Z jego inicjatywy odbyło się kilkanaście światowych spotkań młodzieży, które są kontynuowane do dziś. Opublikował ponad sto różnych dokumentów, był autorem 14 encyklik, w tym "Ut unum sint", która była pierwszą encykliką ekumeniczną.

Proces beatyfikacyjny papieża rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie. Zakończono go 1 maja 2011 roku uznając Jana Pawła II błogosławionym. Z kolei proces kanonizacyjny papieża zakończono 27 kwietnia 2011 roku.